reklama

Samostatnosť versus sloboda a demokracia

Súčasný prezident, premiér, vládny SMER a koaličná SNS kandidátke na prezidenta - Ivete Radičovej - často vyčítajú, že bola proti samostatnej Slovenskej republike. Vyčítajú jej to s takým zápalom, až má človek pocit, akokeby samostatný štát bol tým najväčším krédom, o ktoré by každému jednotlivcovi malo ísť, teda nie slušnosť, sloboda, demokracia, morálka, ale samostatnosť! Okrem otázky, kto si to vlastne dovoľuje vyčítať pani Radičovej jej vzťah k Slovensku mi tiež v myšlienkach stále blúdi otázka: "Koho štátom vlastne bolo Česko-Slovensko?"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Slováci sa k spoločnému štátu s Čechmi prihlásili Martinskou deklaráciou 30.10.1918. Signatári deklarácie pochádzali takmer z každej významnej slovenskej župy a neskôr väčšina ich prominentných deklarantov bola členom niektorej z významných politických strán medzivojnového Česko-Slovenska pôsobiacich na Slovensku, či už išlo o sociálnodemokratickú stranu, ľudovú stranu, agrárnu stranu alebo národnú stranu. S prihliadnutím na okolnosti vzniku Česko-Slovenska a nemožnosť usporiadania plebiscitu je možné vyhlásiť, že tento štát vznikol z vôle národa skrze svojich predstaviteľov, označovaných neskôr aj ako otcovia národa. Tento štát mal množstvo chýb a nie je účelom tohto článku, aby som písal o jeho kladoch či záporoch. Pravdou však je, že tento štát Slovákov ako národ zachránil a pri jeho sklonku v roku 1992 sme mali rovnocenné zastúpenie vo vláde a parlamente spolu s Čechmi a s hrdosťou sme mohli povedať, že je to NÁŠ ŠTÁT!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 však slovenský národ mal možnosť v referende prijať či odmietnuť jeho vznik, vtedajšia elita mu to však nedovolila. Podľa prieskumov verejnej mienky totiž väčšina národa nesúhlasila s jeho vznikom. Podľa slov čelných predstaviteľov vlády, SMERu a SNS je ten, kto nechcel samostatnosť nehodný zastávať úrad prezidenta a zrejme akýkoľvek úrad v tomto štáte, pretože nie je a nebol dobrým Slovákom a vlastencom. Ja sa chcem opýtať, je teda každý Valón či Flám, ktorý je proti rozpadu Belgicka zlým vlastencom? Rovnako tak každý Škót, Walesan, Québečan, Katalánec, Bask, Bretónec, Laponec, Galícijčan, Frízan a mnoho iných príslušníkov európskych národov, ktorí žijú v demokratických krajinách, ktoré rešpektujú ich národné práva či sú dokonca štátotvornými národmi, sú títo zlými vlastencami?! A sú tieto štáty pre nich štátmi cudzími alebo ich?! HLÚPOSŤ! Vlastenec je predsa človek, ktorý chce pre svoj národ to najlepšie a rovnako tak preto všetko robí, a to nie vždy musí znamenať samostatnosť za každú cenu aj keby následne mala krajinu nedajbože ovládnuť tlupa zlodejov, únoscov, vrahov a bývalých komunistov. Pre mňa totiž samostatnosť nie je fetiš a ak by sa bolo Slovensko mohlo vyhnúť excesom z obdobia 1994-1998 bol by som si radšej na jej vyhlásenie počkal do roku 1998 či aj neskôr, pretože Česko-Slovensko som pokladal za svoju vlasť rovnako, ako je ňou pre mňa Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ešte smutnejšie však je, ak táto výčitka zaznieva od ľudí, ktorí pre demokraciu v našej vlasti neurobili absolútne nič, dokonca si v novembri 1989 ani nič nevšimli. Ak teda podľa nich nemá právo uchádzať sa o volené funkcie v štáte ten, kto v roku 1992 nesúhlasil so samostatnosťou, podľa mňa by sa o tieto funkcie nemal uchádzať skôr ten, kto pre slobodu a demokraciu absolútne nič pred novembrom 1989 neurobil, ba práve naopak, svojou kolaboráciou s komunistami a okupačnou mocnosťou - ZSSR - prispel k tomu, že sme tu mali 41 rokov vládu jednej strany, ktorá okrem iného spôsobila ekonomický úpadok a rozvrat morálnych hodnôt v našej spoločnosti a vlasti a to už ani nehovorím o období 1994-1998, kedy sa naša vlasť opäť takmer vrátila do obdobia temna, k čomu títo „vlastenci" vrchovatou mierou tiež prispeli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto si za svojho prezidenta s hrdosťou zvolím osobu, ktorá je pre mňa zárukou, že sa zastane obyčajného človeka aj keď to pre ňu bude možno mať negatívne následky, že nebude len pritakávačom svojich chlebodarcov, že bude vždy a za každých okolností hájiť slobodu, demokraciu a morálku, pretože tie sú pre mňa skutočnou hodnotou a že bude vždy hájiť svoj národ aj občanov tejto krajiny. O Ivete Radičovej môžem s hrdosťou a radosťou povedať, že ona je svojim doterajším spôsobom života pre mňa dôkazom, že prvý krát nemusím voliť menšie zlo, ale dobrého kandidáta a skutočného vlastenca.

Kristián Slimák

Kristián Slimák

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Poprade, som geodet, mám rád históriu, geografiu, Tatry,svojich priateľov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu