reklama

Dvojité občianstvo resp. platí ešte Trianonská zmluva?

Po dlhom čase som opäť neodolal napísaniu blogu. Vyprovokoval ma k tomu predseda SMK József Berényi svojím dnešným rozhovorom pre Hospodárske noviny, kde sa sťažuje na slovenský zákon zbavujúci občianstva svojich občanov, ktorí prijmú občianstvo iného štátu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Problémom dvojitého občianstva medzi Maďarskom a Slovenskom je však jeho plošné poskytnutie všetkým obyvateľom maďarského pôvodu, ktorí sami, alebo ich predkovia, žili na území Maďarského kráľovstva, samozrejme po splnení aj ďaľších kritérií.

Pritom všetkom cirkuse okolo občianstva som však nikdy nezachytil, že by sa ktokoľvek z našich predstaviteľov odvolal na Trianonskú zmluvu. V jej článku 61., odstavec VII.-Klauzula o štátnom občianstve, sa totiž píše: "Všetky osoby, ktoré majú domovské právo na území, ktoré predtým tvorilo časť bývalého rakúsko-uhorského mocnárstva, sa stávajú, strácajúc zároveň štátne občianstvo maďarské, príslušníkmi toho štátu, ktorý na danom území vykonáva právo zvrchovanosti". Občania inej ako prevládajúcej národnosti nového štátu mali podľa Trianonskej zmluvy rok na to, aby sa rozhodli, či zostanú občanmi Maďarska alebo sa stanú občanmi nových štátov (i tam však boli výnimky).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neštudoval som diplomaciu, nevenujem sa medzinárodným zmluvám, ale naozaj som sa nikde nedočítal o tom, že by Trianonská zmluva prestala platiť. Ak teda platí, prečo Slovensko neprotestuje na patričných miestach proti jej hrubému porušeniu zo strany Maďarska? V tomto prípade totiž vôbec nejde o nejaké spájanie rodín, či získanie občianstva z dôvodu práce či uzavretia manželstva, ale o rozdanie občianstva ako to urobilo napríklad Rusko v Abcházsku či Južnom Osetsku, ktoré neskôr vojensky obsadilo, aby "ochránilo" svojich občanov pred gruzínskou agresiou. Čo má v pláne Maďarsko?

Pán Berényi tiež obhajuje autonómiu. Táto je síce v Európe rozšírená, ale väčšinou sa jedná o národy, ktoré svoj vlastný štát mimo danej krajiny nemajú, ako napríklad Katalánsko, Baskicko, Wales, Škótsko, Frízsko (jazyk). V Európe ale nie je veľa štátov, ktoré poskytli územnú autonómiu menšine, ktorá má za hranicami svoj "domovský" štát. Výnimkou sú švédske Alandy vo Fínsku, nemecké Južné Tirolsko v Taliansku a oblasť (nemecká) Malmédy v Belgicku a aj v týchto prípadoch išlo skôr o autonómie vytvorené pri vzniku daného štátu (Fínsko), aby vôbec dané územie k štátu prísluchalo alebo bolo k nemu pripojené pri zmene hraníc po prvej svetovej vojne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Česko-Slovensko sa však pri svojom vzniku zaviazalo k ochrane svojich menšín, rovnako ako Maďarsko, Trianonskou zmluvou a každý si môže jednoducho skontrolovať, kde menšiny prežili až do dnešných čias a kde viac menej nie. Mám rád Maďarsko i Maďarov, počas vysokej školy som mal medzi nimi mnoho priateľov a kadý kto ma pozná vie, že nemám absolútne žiadne problémy s rozširovaním menšinových práv, používaniu jazyka menšín v úradnom styku, pri výučbe v školstve, v zdravotníckych zariadeniach či na súdoch. Mám ale problém, hlavne po skúsenosti s Kosovom, kde sa nebral ohľad na názor srbskej menšiny, ktorej bolo upreté právo nebyť súčasťou nového štátu, s vymedzením akéhokoľvek územia, ktoré bude považované za menšinové, v našom prípade maďarské.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hoci žijeme mierové časy, len naivný človek si môže myslieť, že budú trvať večne. Keď nedajbože dôjde k nejakému konfliktu, mocnostiam sa nikdy nechce riešiť etnický či hraničný problém dlhodobo, chcú rýchle a rázne riešenia. Tak ako pri Kosove dopriali samostatnosť celému regiónu aj so srbskou menšinou a v hraniciach, ktoré Kosovu nakreslil ešte Tito a neboli vytvorené storočiami, také isté riešenie by dopriali aj autonómnemu južnému Slovensku, ak by nedajbože k niečomu zlému došlo a riešením by mala byť stratabtohto územia. Preto budem kedykoľvek súhlasiť s ďalším rozširovaním menšinových práv, ale nikdy nie s územnou autonómiu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek tomu však verím, že naše národy, ktoré žili jedno tisícročie spolu v jednom kráľovstve, si raz nájdu spôsob vzájomného rozumného, tolerantného a priateľského spolunažívania.

Kristián Slimák

Kristián Slimák

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem v Poprade, som geodet, mám rád históriu, geografiu, Tatry,svojich priateľov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu