Rómsky problém - naozaj nemá riešenie?

Autor: Kristián Slimák | 23.8.2012 o 9:17 | (upravené 23.8.2012 o 10:11) Karma článku: 13,46 | Prečítané:  1115x

Pomaly som sa i ja začal zmierovať s tým, že rómsky problém resp. problém s neprispôsobivými občanmi, aby som nehádzal všetkých do jedného vreca, naozaj nemá normálne riešenie. Začal som ako jediné riešenie vidieť to tradičné: zbúrajme im chajdy, postavené na čierno, odstavme ich od sociálnych dávok tak, ako sa len dá, obkľúčme policajtmi a podobne. Sem tam sa ako rozumné riešenie objaví zriadenie internátnych škôl, aby aspoň deti vyrastali v normálnom prostredí a generácia lenivých a ožratých "osadníkov", ktorí kradnú, ničia a znepríjemňujú život svojim slušným spoluobčanom, jednoducho vymrela.

V tejto rezignácii ma podporilo i vyhlásenie premiéra Fica, kde v rámci svojej prednášky o ľudských právach na pôde Vysokej škole ekonómie krátko po nástupe na čelo vlády, že Riešiť rómsky problém Slovensko nedokáže bez toho, aby na európskej úrovni presadilo isté ústupky z hľadiska rozsahu ľudských práv. Ďalej tiež povedal, že štandardnými metódami sa problém riešiť nedá a neštandardné Slovensko prijať nemôže. Hrozil tiež tým, že Slovensko sa ocitne na čiernej listine EÚ a podobne.


Ako človek, žijúci na Spiši, kde sa v okolí nachádza množstvo obcí, kde Rómovia pomaly získavajú alebo už aj získali majoritu, ťažko nesiem rezignáciu predstaviteľov tejto krajiny, keď práve na nich sa obyčajní ľudia obracajú s apelmi na riešenie tohto problému. Sám mám príbuzných a známych, ktorí žijú v problémových dedinách, kde im Rómovia alebo lepšie Osadníci, nakoľko sú tu i dediny s viac menej slušnými Rómami, kradnú úrodu a zvieratá z dvora, drevo z urbárskeho lesa, napádajú a urážajú vás, robia bordel a vy vidíte, ako sa dedina vašich predkov postupne mení na neobývateľné smradľavé smetisko. Stačí sa ísť pozrieť do Lomničky, Letanoviec, Žehry či Bystrian a budete vedieť, o čom hovorím. A tu ako blesk z jasného neba celý týždeň v novinách, rádiách a televíziách človek číta, počúva a vidí o "krivdách" nie len našich spoluobčanov, ktorým v Británii odoberajú deti, keď sa podľa sociálnych pracovníkov o nich rodičia nevedia postarať.

 

Tak sa potom pýtam, ako je to pán premiér, ale nie len jeho, aj celej opozície, ktorá šaškuje po rómskych osadách a naháňa voličské hlasy tupým a primitívnym rozdúchavaním tých najúbohejších ľudských vášní a nenávisti, ako je to s porušovaním tých ľudských práv, keď si niečo takéto dovolí Veľká Británia?! A ako je to s prácou našich sociálnych pracovníkov, keď nevedia takto jednoducho dostať deti Osadníkov z tohto strašného prostredia do detských domov a potom následne do pestúnskych či adoptívnych rodín? Možno by stačilo pravidelnejšie vykonávať kontrolu životných podmienok v osadách a novelizovať pár zákonov, ale ako vidno v Británii, riešenie je naozaj jednoduché. Len v okolí Popradu je takýchto osád niekoľko: Spišské Bystré, Batizovce, Spišský Štiavnik, Letanovce a na východe určite mnoho ďalších.

 

V jednom článku som sa dočítal, že len v regióne Walsall, ktorý má štrťmilióna obyvateľov, odobrali neprispôsobivým rodičom či rodičom neschopným postarať sa o svoje deti minulý rok 500 detí! Vie si niekto predstaviť, čo by to znamenalo pre Slovensko, keby v každej z rómskych osád, kde behajú nahé deti, ktoré sú špinavé, majú vši, sú nedostatočne živené, permanentne majú žltačku či iné choroby (nie raz sa už objavila i tuberkulóza), nechodia do škôl a ich rodičia sú často naliati, vykonávali pracovníci sociálnych úradov časté kontroly a tieto deti neschopným rodičom odoberali a neskôr dali buď do pestúnskej starostlivosti alebo rovno aj na adopciu?! Naozaj by to s touto skupinou neprispôsobivých občanov nepohlo, keď si tak veľmi, podľa vlastných slov, zakladajú na svojich deťoch?! A keby aj nie, nebolo by to riešením, aby nás populačná explózia tejto skupiny obyvateľstva o pár rokov neprevalcovala?!

 

Na príklade Británie každý vidí, že takéto riešenie existuje a je plne v súlade s európskym právom nakoľko neviem o tom, že by Európsky súd pre ľudské práva či Európska komisia vyvodila voči Spojenému kráľovstvu nejáke právne postihy. Preto som čoraz viac presvedčení, že ide len o neschopnosť našich politikov skrz celé politické spektrum tento problém naozaj riešiť. Niet sa veľmi asi ani čo čudovať, keďže väčšina členov nášho parlamentu je z Bratislavy. Neuvedomujú si ale, že títo "marginalizovaní" spoluobčania raz dorazia i do nášho hlavného mesta, a som potom veľmi zvedavý, či budú k nim takí ústretoví oni a aj predstavitelia ľudsko-právnych organizácií. Keď k tomu ale náhodou dôjde, tak dúfam, že v tejto krajine už nebudem žiť, radšej. Alebo nech sa konečne prestanú vyhovárať a začnú konečne tento problém riešiť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?