Rómsky problém - naozaj nemá riešenie?

Autor: Kristián Slimák | 23.8.2012 o 9:17 | (upravené 23.8.2012 o 10:11) Karma článku: 13,46 | Prečítané:  1097x

Pomaly som sa i ja začal zmierovať s tým, že rómsky problém resp. problém s neprispôsobivými občanmi, aby som nehádzal všetkých do jedného vreca, naozaj nemá normálne riešenie. Začal som ako jediné riešenie vidieť to tradičné: zbúrajme im chajdy, postavené na čierno, odstavme ich od sociálnych dávok tak, ako sa len dá, obkľúčme policajtmi a podobne. Sem tam sa ako rozumné riešenie objaví zriadenie internátnych škôl, aby aspoň deti vyrastali v normálnom prostredí a generácia lenivých a ožratých "osadníkov", ktorí kradnú, ničia a znepríjemňujú život svojim slušným spoluobčanom, jednoducho vymrela.

V tejto rezignácii ma podporilo i vyhlásenie premiéra Fica, kde v rámci svojej prednášky o ľudských právach na pôde Vysokej škole ekonómie krátko po nástupe na čelo vlády, že Riešiť rómsky problém Slovensko nedokáže bez toho, aby na európskej úrovni presadilo isté ústupky z hľadiska rozsahu ľudských práv. Ďalej tiež povedal, že štandardnými metódami sa problém riešiť nedá a neštandardné Slovensko prijať nemôže. Hrozil tiež tým, že Slovensko sa ocitne na čiernej listine EÚ a podobne.


Ako človek, žijúci na Spiši, kde sa v okolí nachádza množstvo obcí, kde Rómovia pomaly získavajú alebo už aj získali majoritu, ťažko nesiem rezignáciu predstaviteľov tejto krajiny, keď práve na nich sa obyčajní ľudia obracajú s apelmi na riešenie tohto problému. Sám mám príbuzných a známych, ktorí žijú v problémových dedinách, kde im Rómovia alebo lepšie Osadníci, nakoľko sú tu i dediny s viac menej slušnými Rómami, kradnú úrodu a zvieratá z dvora, drevo z urbárskeho lesa, napádajú a urážajú vás, robia bordel a vy vidíte, ako sa dedina vašich predkov postupne mení na neobývateľné smradľavé smetisko. Stačí sa ísť pozrieť do Lomničky, Letanoviec, Žehry či Bystrian a budete vedieť, o čom hovorím. A tu ako blesk z jasného neba celý týždeň v novinách, rádiách a televíziách človek číta, počúva a vidí o "krivdách" nie len našich spoluobčanov, ktorým v Británii odoberajú deti, keď sa podľa sociálnych pracovníkov o nich rodičia nevedia postarať.

 

Tak sa potom pýtam, ako je to pán premiér, ale nie len jeho, aj celej opozície, ktorá šaškuje po rómskych osadách a naháňa voličské hlasy tupým a primitívnym rozdúchavaním tých najúbohejších ľudských vášní a nenávisti, ako je to s porušovaním tých ľudských práv, keď si niečo takéto dovolí Veľká Británia?! A ako je to s prácou našich sociálnych pracovníkov, keď nevedia takto jednoducho dostať deti Osadníkov z tohto strašného prostredia do detských domov a potom následne do pestúnskych či adoptívnych rodín? Možno by stačilo pravidelnejšie vykonávať kontrolu životných podmienok v osadách a novelizovať pár zákonov, ale ako vidno v Británii, riešenie je naozaj jednoduché. Len v okolí Popradu je takýchto osád niekoľko: Spišské Bystré, Batizovce, Spišský Štiavnik, Letanovce a na východe určite mnoho ďalších.

 

V jednom článku som sa dočítal, že len v regióne Walsall, ktorý má štrťmilióna obyvateľov, odobrali neprispôsobivým rodičom či rodičom neschopným postarať sa o svoje deti minulý rok 500 detí! Vie si niekto predstaviť, čo by to znamenalo pre Slovensko, keby v každej z rómskych osád, kde behajú nahé deti, ktoré sú špinavé, majú vši, sú nedostatočne živené, permanentne majú žltačku či iné choroby (nie raz sa už objavila i tuberkulóza), nechodia do škôl a ich rodičia sú často naliati, vykonávali pracovníci sociálnych úradov časté kontroly a tieto deti neschopným rodičom odoberali a neskôr dali buď do pestúnskej starostlivosti alebo rovno aj na adopciu?! Naozaj by to s touto skupinou neprispôsobivých občanov nepohlo, keď si tak veľmi, podľa vlastných slov, zakladajú na svojich deťoch?! A keby aj nie, nebolo by to riešením, aby nás populačná explózia tejto skupiny obyvateľstva o pár rokov neprevalcovala?!

 

Na príklade Británie každý vidí, že takéto riešenie existuje a je plne v súlade s európskym právom nakoľko neviem o tom, že by Európsky súd pre ľudské práva či Európska komisia vyvodila voči Spojenému kráľovstvu nejáke právne postihy. Preto som čoraz viac presvedčení, že ide len o neschopnosť našich politikov skrz celé politické spektrum tento problém naozaj riešiť. Niet sa veľmi asi ani čo čudovať, keďže väčšina členov nášho parlamentu je z Bratislavy. Neuvedomujú si ale, že títo "marginalizovaní" spoluobčania raz dorazia i do nášho hlavného mesta, a som potom veľmi zvedavý, či budú k nim takí ústretoví oni a aj predstavitelia ľudsko-právnych organizácií. Keď k tomu ale náhodou dôjde, tak dúfam, že v tejto krajine už nebudem žiť, radšej. Alebo nech sa konečne prestanú vyhovárať a začnú konečne tento problém riešiť!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

PLUS

Ako pred sto rokmi vysvetľovali príchod tabaku do Európy

Ako sa tabak (dohán) dostal do Európy a ako sa ujalo fajčenie?


Už ste čítali?